Feign Roller

Feign Wiki sitesinden

Feign içerisinde birçok rol bulunmaktadır. Oyunu özel kılan ise "Deli" rolüdür!

Her bir rolün kendine has özelliği bulunmaktadır. Roller için 3 ana kategori bulunmakta:

  • Masumlar

Masumlar veya diğer bir deyiş ile köylüler, oyunu kazanmak için oynamaktadır. Gündüzleri oylama ile Hainleri asarak, geceleri ise rollerinin özelliklerini kullanarak köyü kurtarmayı amaçlarlar.

  • Hainler

Masumları öldürerek oyunu kazanmayı hedeflerler. Hainlerin rolleri masum rollerden biri de olabilir veya Hainlere özel rollerden birisi de olabilir. Hainler de bu rolleri tıpkı masumlar gibi kullanabilmektedirler.

  • Tarafsızlar

İstediği tarafa oynayabilir ve oyun sonuna kadar hayatta kalarak oyunu kazanmayı hedefleyebilirler. Ancak Tarafsızlar için sadece kendilerine özel roller bulunmaktadır.

Masumlar[düzenle | kaynağı değiştir]

Gece rolünüzü kullanarak bilgi toplamaya çalışın. Topladığınız bilgiler ile sabah katili bulun. Katili oy birliği yaparak kasabadan gönderin.

Ama dikkat! Tüm bunları yaparken yakalanmamaya çalışın. Yoksa bir hainin sonraki kurbanı siz olabilirsiniz.

Deli[düzenle | kaynağı değiştir]

Deli Feign'e özel eşsiz bir roldür. Bu rol masum bir roldür. Ancak masumlar için tehlikelidir!

Deli rolü sana geldiğinde bunu anlamazsın. Doktor, araştırmacı gibi rollerin altında gizli şekilde gelir. Eğer deliysen, araştırmacı olduğunu sanarak oyun boyunca yanlış bilgiler verebilirsin. Belki de tüm masumlar senin yüzünden öldürüldü. Yoksa... Sen deli misin?

Deli kendi gördüğü rolü olağan şekilde kullanır, evden çıkar, tuzaklara yakalanır veya polis tarafından durdurulabilir. Ancak gece işlevini kullanırken yanlış bilgiler görür. Deliler sadece masum rollerden birisi olabilir, tarafsız veya hain bir rol olamaz.

Tuzakçı*[düzenle | kaynağı değiştir]

Geceleri seçtiği bir kişinin evinin önüne tuzak kurar. Kurduğu tuzak sayesinde, kurulan eve gece ziyarete gelen bir kişiyi yakalayabilir. Yakaladığı kişiyi göremez veya rolünü öğrenemez. Yakalananlar masumlar, hainler veya tarafsızlardan birisi olabilir. Tuzağa yakalanabilir.

Polis*[düzenle | kaynağı değiştir]

Gece seçtiği bir kişinin evden çıkmasını engeller. Seçtiği kişi eğer evden çıkmaya çalışırsa bunu görebilir ancak seçilen evden çıkmadıysa sadece kapısının önünde nöbet tutar. Seçtiği kişiye gelen kişileri göremez, koruyamaz veya gelmelerini engelleyemez. Tuzağa yakalanabilir.

Provakatör*[düzenle | kaynağı değiştir]

Gece seçtiği bir kişiye ziyarete gider ve sabah o kişi güne 2 oy ile başlar. Gittiği evde olup bitenleri, gelenleri veya evden çıkılmasını göremez. Tek sefer kullanılabilir. Provoke ettiği kişiye tekrar oylamada oy verebilir. Bu sayede 3 oy verme hakkı olur.

İspiyoncu*[düzenle | kaynağı değiştir]

Seçtiği bir kişiyi gündüz oylama başlamadan önce rolünü ifşalar. Tek sefer kullanılabilir.

Doktor[düzenle | kaynağı değiştir]

Gece gittiği kişi öldürülmüş ise tekrar canlandırır. Bu işlem başarılı olursa sağ alttaki loglarda doktor işaretinin yanında yeşil bir tik işareti çıkar. Gittiği kişi öldürülmediyse kırmızı X işareti çıkacaktır. Tuzağa yakalanabilir.

Dedektif*[düzenle | kaynağı değiştir]

Gece kişiye giderek iki adet rol görüntüler. Bu rollerden birisi iyi rol diğeri ise kötü roldür. Deli'nin deli olduğunu göremez. Eğer hain bir gözcü olan kişi, gözcüyüm derse ve dedektif kötü rol olarak gözcüyü gördüyse, hain yakayı ele vermiş olur. Tuzağa yakalanabilir.

Gözcü*[düzenle | kaynağı değiştir]

Geceleri seçtiği bir evi gözetlemeye gider. O gece eve gelen tüm kişileri görür. Tuzağa yakalanabilir, yakalanırsa o evi gözetleyemez.

Hainler[düzenle | kaynağı değiştir]

Amacınız diğer köylüleri öldürerek veya köyden göndererek sona kalıp oyunu kazanmak. Bunun için rolünüzü kullanarak diğer köylüleri öldürebilir, bilgi toplayabilir veya dikkati diğer köylülerin üzerine çekebilirsiniz. Unutmayın oyun içindeki silahınızın yanında başka bir silahınız da var: Kelimeleriniz.

Çok dikkatli olmalısınız. Bir yandan masumları öldürürken diğer bir yandan da dikkat çekmemelisiniz. Bunun için şüpheli bir masumun üzerine oynayabilir ve dikkati onun üzerine çekebilirsiniz veya rolünüzü kullanarak bilgi toplayabilirsiniz. Ayrıca her zaman bir silahınızın olduğunu unutmayın, gece onu kullanıp masumları öldürebilirsiniz.

Tüm hainler öldürme özelliğine sahiptir. Bu sayede kendisine gelen rolün özelliklerini veya öldürme özelliğinden birini kullanarak gece işlevini gerçekleştirir. Hain bir gözcü gözcülük yapabilir veya o kişiyi öldürebilir. Yalnızca birisini seçebilirsiniz.

Temizleyici[düzenle | kaynağı değiştir]

Ziyaret edeceği kişiyi öldürmeyi seçmediyse, temizliği seçmiş ise o kişinin rolünü ortadan kaldırır ve öldüğü ya da asıldığı zaman rolü diğer kişiler tarafından "Bilinmeyen" olarak görüntülenir.

Suçlayıcı[düzenle | kaynağı değiştir]

Gittiği kişinin rolünü hain rolü olarak değiştirir. Ancak bu durum sadece görünürde olur. Suçlanan kişi kendisini normal rolünde görmeye ve o şekilde oynamaya devam eder. Sadece öldüğünde ya da asıldığında diğer kişiler tarafından bir hain rolü gözükür, kendi rolü gözükmez.

Masum Rolleri[düzenle | kaynağı değiştir]

Masumlar başlığında yıldız ile işaretlenmiş olan masum rolleri de Hainler için gelebilmektedir! Dikkat! (Gözcü, Dedektif, Polis, Tuzakçı, Gözcü, Provokatör, İspiyoncu)

Bu rolleri hainler de normal bir şekilde kullanabilirler.

Tarafsızlar[düzenle | kaynağı değiştir]

Kendinize has amaçlarınız var. Rolleriniz diğer rollerden farklı olduğu için bilgi toplamakta zorlanabilirsiniz. Bu yüzden gözünüzü dört açmalı ve oyunu iyi takip etmelisiniz.

Oyunun gidişatına göre ister masumların ister hainlerin üzerine oynayarak rolünüzün gerekliliğini yerine getirebilirsiniz.

Bu, masumları veya hainleri öldürmek de olabilir, diğer köylülerden topladığınız bilgiler doğrultusunda masum olduğunuza diğer köylüleri inandırmak veya dikkati istediğiniz bir kişinin üzerine yönlendirmek de olabilir. Seçim sizin!

Survivor[düzenle | kaynağı değiştir]

Oyun sonuna kadar hayatta kalmayı hedefler. 3 adet zırh hakkı vardır. Zırhı sadece kendisi için kullanabilir ve kullanırken evin dışına çıkar. Bu yüzden, polis eğer bir survivor'u ziyaret etmişse, survivor o gece kendi işlevini yerine getiremez ve ölmesine neden olabilir.

Bombacı[düzenle | kaynağı değiştir]

Geceleri evlere bomba bırakır. Bomba bırakılan evler bu durumu anlayamaz. Gözcüler tarafından sadece o evi ziyaret ettiği görüntülenebilir. Tuzağa yakalanabilir.

Seri Katil[düzenle | kaynağı değiştir]

Geceleri bir kişiyi öldürmeye gider. Öldürdüğü kişi hain, tarafsız veya masum olabilir. Tuzağa yakalanır, polis durdurabilir ve gözcüler ziyaret ettiğini görebilir.

Hırsız[düzenle | kaynağı değiştir]

Bir kişiyi öldürme hakkına sahiptir. Öldürdüğü kişi hain, masum veya tarafsız olabilir. Hırsız, öldürdüğü kişinin rolünü kendisine çalar ve artık o rol ile oyuna devam eder. Öldürdüğü kişinin rolü "Bilinmeyen" olarak işaretlenir.